Ne aramıştınız! Birşeyler yazın...

Doğum Sonrası Vajina Estetiği

Doğum Sonrası Vajina Estetiği Nedir?

Vajinal yolla gerçekleştirilen doğumlar anne ve bebek için sağlıklı ve doğal yoludur. Ancak yine de normal doğum olarak ifade edilen bu süreçte anne adayları vajinalarının genişlemesinden rahatsız olabilirler. Bu süreçte annelerin yanına doğum sonrası gerçekleştirilen vajina estetiği işlemi yetişmektedir.

Vajina yapısı nedeniyle elastik ve bağ dokular sayesinde bebeğin çıkabileceği alan kadar esneyebilirler. Bu süreç sonrası vajina, penisi kavrayabilecek kadar sıkı bir organ olsa da tek bir doğum gerçekleştirilmesine karşın vajina kalıcı şekilde genişleyebilir. Özellikle birin üzerinde vajinal doğum gerçekleştiren kadınlarda, iri bebek doğuran kadınlarda, forseps vakum benzeri müdahaleler gerçekleştiren kadınlarda bu genişleme cinsel ilişkiyi etkileyecek boyutlara ulaşabilir.

Normal Doğumdan Ne Kadar Sonra Vajina Eski Haline Döner?

Doğum sonrasında vajinanın doğum öncesindeki döneme gelmesi 6 aylık süreyi bulabilir. Vajina iyileşme süresi çok hızlı ilerlerken doğumun ardından 40 gün sonra doğum dikişleri iyileşmeye başlar ve vajina eski yapısına dönmeye başlar.

Doğum Sonrası Kegel ve Pelvik Kas Egzersizleri

Normal doğumun gerçekleşmesinin ardından kadınlara sıklıkla bazı pelvik taban kas ve kegel egzersizlerini gerçekleştirmeleri önerilir. Bu sayede zayıflayan pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi sağlanırken vajinanın doğum formunu kazanması sağlanır. Kegel egzersizleri sayesinde cinsel ilişkide hazzın artmasına yardımcı olur. Gerçekleştirilen bu egzersizler sonrası vajina formuna dönemeyebilir.

Normal Doğum Sonrası Vajina Estetiği

Vajina genişlemesine bağlı bir estetik işleminin gerçekleştirilmesi için en az 4 ay geçmesinin beklenmesi gerekir. Estetik işleminin gerçekleştirilmesinden önce bazı soruların da cevap bulması gerekir. Bu sorulardan birisi de hastanın yeniden çocuk sahibi olmayı düşünüp düşünmediği sorusudur. Cerrahi daraltma işleminin uygulanmasının ardından hastanın tekrar normal doğum gerçekleştirmesiyle vajina yeniden genişleyebilir.

Normal doğumun ardından vajina estetiği gerçekleştirmek isten hastalara öncelikle jinekolojik muayene gerçekleştirilir. Bu süreçte hastaların bazı soruları cevaplaması gerekir. Bu sorular;

  • Hastanın asıl şikayetinin ne olduğu,
  • Vajina estetiğinden beklentisi,
  • Vajinanın genişleme seviyesinin ne olduğu,
  • Mevcut sorun ciftin cinsel istek seviyesine etki etmiş mi,
  • Perinede defektin ne olup olmadığıdır.

Hastaya sorulacak bu sorular hastaların ana şikayetlerini ve beklentilerini belirleme noktasında önemli rol üstlenir. Doğum sonrası vajina estetiği gerçekleştirileceği zaman hastalarda haz problemiyle beraber hafif veya orta seviyedeki vajinal genişlemenin olduğu hastalarda lazerle vajinal rejüvenasyon faydalı olur. İleri derecedeki vajinal genişlemenin olduğu hastalarda cerrahi uygulama daha kesin bir çözüm sunar.

Lazerle Vajinal Rejüvenasyon (LVR)

Lazerle vajinal rejüvenasyon işlemi enerji modalitesi yöntemini ifade eder.  Bu yöntem etkili ve güvenli bir yöntem olmasının yanı sıra herhangi bir anestezi işlemini de gerektirmez. Vajinal genişlemenin ileri seviyelerde olmadığı hallerde ve kuruluk veya haz problemlerinin öne çıktığı hastalarda tercih edilir. Lazerle vajinal rejüvenasyon işlemi herhangi bir anestezi almayı ve cerrahi işlemi istemeyen ancak cinsel hayatlarında bir şeyler yapmayı isteyen hastalar için ideal yöntemdir. Bu yöntem kolaylığı ve süreci nedeniyle emziren kadınlar içinde avantajlı bir süreçtir. LVR sonrasında vajinada gerçekleşecek daralma oranı maksimum %30 oranında olur.

Ameliyatla Vajina Daraltma

Cerrahi işlemle vajina daraltma süreci vajina daraltmada uygulanan en kesin yoldur. Vajina daraltma sürecinde perine düzeltme ameliyatları da beraber gerçekleştirilebilir. Bu yöntemle vajinal doğuma ilişkin bütün izler de önemli ölçüde ortadan kaldırılabilir. Ameliyatla vajina daraltma sürecinde kalıcı ve kesin daraltma sağlanabilir. Gerçekleştirilecek süreçte hastaların normal doğum gerçekleştirmeleri halinde vajinanın tekrar genişleyebileceği noktasında uyarılması gerekir.