Ne aramıştınız! Birşeyler yazın...
Genital Siğil Tedavisi Nedir?

Labioplasti Nedir?

Labioplasti, genital bölge iç dudakların kırışık, sarkık, büyük ve koyu renkli olması durumunda gerçekleştirilen özel cerrahi işlemlerdir. Bu işlemler sayesinde hastalarda daha küçük, güzel görünen ve simetrik iç dudak oluşturulması sağlanır.  Labioplasti iç dudak estetiği olarak da bilinir.

Türkiye ve dünyada genital bölge estetik işlemleri hızla artış gösterir. Labioplasti işlemleri dış ve iç dudaklarda gerçekleştirilen estetik işlemleridir. Aynı zamanda labioplasti işlemleri kişilere estetik faydayı değil işlevsel faydaları da sağlar.

Labioplasti Nedenleri

Labioplasti işlemleri birçok nedene bağlı olarak gerçekleştirilir. Labioplasti işlemlerinin yapılma nedenleri bu ameliyatların kimlere gerçekleştirdiğini de ortaya koyar. En sık karşılaşılan labioplasti nedenleri;

 • Asimetri,
 • Kenar düzensizlikleri,
 • Görünüşten hoşnutsuzluk,
 • İdrar yaparken farklı yönlere gitmesi ve bacakları ıslatması,
 • İdrarda zorlanma ve ıkınma ihtiyacı,
 • Cinsel ilişki sırasında penisin vajina girişinde gerilme ve acı hissi
 • Sarkık ve büyük iç dudaklar pantolon, iç çamasırı benzeri kıyafetlere temas etmeleri ve rahatsızlık vermesi,
 • Bölgenin dışarıdan çıkıntılı görünmesi ve sosyal hayatı olumsuz etkilemesi,
 • Genital bölgede koku ve akıntı birikimi benzeri hijyenik problemler,
 • Cinsel ilişki sırasında partnerden utanma ve çekinme, ilişkiye konsantre olamama,
 • Genital bölgenin nemli kalmasına bağlı vajinal enfeksiyon ve mantar enfeksiyonları, yer almaktadır.

Labioplasti Yöntemleri

Labioplasti uygulamalarında birçok farklı cerrahi müdahale seçeneği bulunuyor. Hastalara hangi labioplasti yönteminin uygulanacağı hastaların dokularının durumları ve hastaların diğer durumlarına göre belirlenir. En yaygın kullanılan labioplasti yöntemleri;

 • V plasti,
 • Parsiyel rezeksiyon,
 • Z plasti,
 • Wedge rezeksiyon,
 • Lazerle labioplasti
 • Delaminasyon tekniği,
 • Yıldız labioplasti yöntemleridir.

Labioplasti Operasyonu Nasıl Yapılır?

Labioplasti spinal anestezi veya genel  anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Bazı hallerde sedasyon anestezi olan yüzeysel anestezi uygulanabilir. Uygulanacak anestezi ne olursa olsun hastalar ameliyat sürecinde hiçbir şekilde ağrı ve acı hissetmezler.  Gerçekleştirilen operasyonların süresi ortalama 1 saattir. Hastaların durumuna göre aynı ameliyat sırasında vajina daraltma işlemi gerçekleştirilebilir.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası Hastanede Yatmak Gerekli Mi?

Labioplasti ameliyatı sonrasındanda hastaların 5 – 6 saatlik dinlenme süreçleri yeterli olur.  Ameliyatta uygulanan anestezi nedeniyle kişiler ameliyatın gerçekleştirildiği gün dahi ciddi düzeyde acı ve ağrı hissetmezler. Labioplasti sonrası hastalar 3 gün dinlenme sonrası iş ve sosyal yaşantılarına kolaylıkla dönebilirler. Hastalar söz konusu 3 gün dahilinde sürekli yatmalarına gerek yoktur. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken noktaların başında hastalar uzun süre ayakta durmamalı ve zorlu aktivitelerden kaçınmalıdırlar. Hastalar işlemin sonrasında kişisel hijyenlerine dikkat etmeli ve pansumanlarını düzenli gerçekleştirmelidirler.

Labioplasti Cinsel Hazzı Etkiler Mi?

Gerçekleştirilen labioplasti operasyonları kişilerin cinsel hazlarını olumsuz etkilemezler. Aksine kişilerde cinsel ilişkide konsantrasyonun artmasını ve özgüveninin artmasını sağlaması nedeniyle kişiler üzerinde olumlu etki yaratır. Aynı zamanda orgazm işlevi ve haz duygusunda artış olur.

Labioplasti Bakirelere Uygulanabilir Mi?

Labioplasti işlemi kızlık zarı üzerinde herhangi bir olumsuz eki yaratmadığı için bakire bireylere uygulanabilir.

Labioplasti Ameliyatları Kimler Tarafından Gerçekleştirilmeli?

Günümüzde genital estetik işlemleri plastik cerrah hekim ve jinekologlar tarafından gerçekleştirilir.

Labioplasti Gerçekleştirenler Hangi Olumsuzluklarla Karşılaşırlar?

Labioplasti operasyonu doğru uygulamalarla gerçekleştirildiği takdirde karşılaşılabilecek risk düzeyi çok düşüktür. Labioplasti işlemi gerçekleştiren bireylerde karşılaşılan en sık riskler;

 • Ameliyat sırasında kanama,
 • Enfeksiyon,
 • Dikişlerde açılma, görülür.

Labioplasti Ameliyatının Fiyatı

Labioplasti ameliyatının sabit bir fiyat uygulamasından bahsetmek mümkün değildir. Bunun nedeni işlemi gerçekleştirecek hekime, işlemin gerçekleştirileceği klinik veya hastaneye, uygulanacak anestezi uygulamasına göre değişkenlik gösterir.

 

  Yazar: Op.Dr. Çiğdem GÜLER

  Ankara’da doğdum. İlköğrenimimi, ortaokulu ve lise eğitimimi Muğla’da tamamladım. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2001 yılında mezun oldum. 2007 yılında Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi’nde asistanlık (tıpta uzmanlık) eğitimimi bitirdim, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak ihtisasımı aldım. 2007-2009 yılları arasında devlet zorunlu hizmet kurası ile Siirt Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde Uzman Hekim olarak çalıştım. 2009-2012 yıllarında önce Muğla Özel Yücelen Hastanesi sonra da Muğla’da kendi muayenehanemde hizmet verdim. 2012-2018 yılları arasında Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi’nde (Fethiye-Muğla), 2018-2020 yılları arasında Özel Ankara Koru Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalıştım; 2020 Şubat ayı tarihinden itibaren eşim Op. Dr. Aşkın Evren Güler ile beraber mesleki çalışmalarımıza  özel muayenehanemizde, kliniğimizde  devam etmekteyiz. Sosyal hobilerim içerisinde kitap okumak, motosiklet kullanmak ve doğa sporları vardır.