Ne aramıştınız! Birşeyler yazın...

Vajinismusun Sebepleri, Tedavisi ve Yöntemleri

Her 10 Kadından Birinin Kabusu Vajinismus – Belirtileri, Sebepleri, Tedavisi ve Yöntemleri

Pek çok bireyin ismini dahi duymadığı ya da bilmediği vajinismus problemi aslında yaşamış olduğumuz toplumda her 10 kadından birinde mutlaka görülmekte olan çok yaygın bir hastalıktır. Ne yazık ki Türkiye’de ve bütün dünyada uzun seneler boyunca devam eden evliliklerine rağmen halen bakire olan kadınların sayısı hiç de azımsanmayacak kadar çoktur. Vajinusmus sorununun yapısal nedenleri ve psikolojik sebeplere göre gelişebildiğini dile getiren uzmanlar, vajinismus ile ilgili merak edilenleri sizler için açıkladı.

Vajinismus, cinsel birleşme esnasında kadının vajina kaslarını kastığı sebebiyle birleşmenin olamaması veya ağrılı ve sancılı bir biçimde gerçekleşmesi durumudur. Çiftler arasında çok büyük bir problem haline dönüşen vajinusmus, boşanmalara kadar giden çok ciddi evlilik sorunlarına sebep olmaktadır. Bu problemi yaşayan kadınların, yetersizlik ve eksiklik duyguları ile karşı karşıya kalabilecekleri, hiç  yanıt bulamayacak bir problem olarak görmüş oldukları bu sorundan kurtulmak aslında hiç de sandıkları kadar zor değildir.

Bu çiftlerin cinsel ilişki esnasında yaşamış oldukları kasılmalarım istemsizce ve refleks bir biçimde gerçekleşmesi durumudur. Cinsel birleşmeden korkmadığı halde hemen her şeyin çok normal olduğu biliniyor. Cinsel yakınlaşmadan zevk alabilen bu kadınların birleşme esnasında ‘panik atak benzeri’ bir biçimde bulgularla birleşmeyi isteseler dahi gerçekleştirmeleri mümkün olamamaktadır. Kasılmalar, hastalık durumunun derecesine ve düzeyine göre yanıt verilecek vajinada sınırlı kalmaktadır veya karın kalça boyun çene ve ayak parmaklarına kadar bütün vücuda yayılım gösterebilir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus problemini bir hastalıktan ziyade belirli bir şekilde görebilmek mümkündür. İçsel problemlerin dışa yansıması şeklinde nitelenebilir. Cinsel birleşme ile alakalı olarak sistem dışına yerleşmiş pek çok negatif düşüncelerin birleşmeden kaçınma davranışı şekilde kendini göstermesi durumudur.

Vajinismus Problemini Yaşayan Kadınlarda Görülen Belirtiler Şu Şekilde Sıralanabilir:

  • Jinekolojik muayene ve transit vajinal ultrason muayenelerinden korkma ve kaçma,
  • Vajinaya fitil tampon gibi yabancı cisimler almakta zorlanma,
  • Birleşmenin hiç gerçekleşmemesi durumu veya ağrılı, sancılı bir şekilde olması,
  • Cinsel birleşmeden korkma ve birleşmeyi reddetme.

Problemin şiddetine bağlı bir şekilde bu belirtilerin birkaçı veya hepsi bir kişi de bulunabilir. Bazı bireyler, muayene esnasında çok rahat olup birleşme esnasında problem yaşayabilir. Kasılma durumunun meydana geldiğinin farkına dahi varamayan ve istemsizce vajinasını kasan ve neden birleşmenin gerçekleşmediğini dahi anlayamayan kişilerden mevcut.

Hastaların bir bölümü birleşme aşamasına kadar gelebilir ve istemsizce katıldıkları sebebiyle acı hissedebilir. Pek çok birey, bu aşamaya dahi gelemez iken acıdan çok acı olacakmış gibi bir duygu korkup aslında birleşmeye engel olarak yataktan kaçar. Birleşme esnasında bacaklarını kapatır ve eşlerini itip ilişkiyi o an sonlandırabilir. Vajinismus problemi, birleşme bölümü ile alakalıdır cinsel haz ile alakalı bir problem değildir fakat başarısız birleşme girişimlerinin bir süre sonra hem kadın hem de erkek de vajinismus problemine sekonder cinsel isteksizliğe kadar sebep olabilmektedir.

Vajinismus Sebepleri Nelerdir?

Vajinusmus, yaklaşık olarak %90 oranında psikolojik ve %10 oranında ise fiziksel sebeplerden dolayı meydana gelen bir problemdir.

Vajinismus Probleminin Psikolojik Sebepleri Nanelerdir?

Cinsellikle alakalı taburları bulunan, çocukluk döneminde kızlık zarının korunması ile alakalı korkutucu telkinler verilen cinselliğin ayıp ve günah hatta suç olarak görüldüğü aile yapısı başta olmak üzere cinsellikle alakalı yanlış ve abartılı ve eksik bilgiler, vajinismus ile alakalı pek çok cinsel problemlere sebep olabilmektedir.

Diğer taraftan ilk cinsel deneyim ile alakalı abartılı bilgiler başta olmak üzere cinsel mitler ile kanama ve acı hissedilecek şeklinde yargılar, hamile kalma ve büyüme ile alakalı korku, genital tarafıma taciz ile katı ederim tutumlu gibi durumlar yine aynı şekilde vajinismus problemine sebep olabilir.

Vajinismus Probleminin Yapısal Nedenleri Nelerdir?

Kızlık zarının yapısal anomalileri, vajinanın doğuştan gelen anomaliler ya da yapısal şekilde problem oluşturup ağrılı cinsel ilişki veya vajinismus problemine sebep olabilir. Sonradan meydana gelen enfeksiyonlar, vajinanın girişinde aşırı hassasiyeti durumu gibi çeşitli problemler fiziksel sebepler olarak görülebilir.

Vajinismus problemi, günümüzdeki modern cinsel terapi uygulamaları ve kısa süre içerisinde tedavisi mümkün olan bir hastalıktır ve tedavinin kişiye göre plan alması gerekir. Öncelikli olarak bireyde fiziksel problem olmadı göz önüne alınarak hareket edilmelidir. Bazı kişilerde hem psikolojik hem de fiziksel sebepler beraber ele alınabilir. Bu bireylerde öncelikli olarak fiziksel problem çözüldükten sonra cinsel terapiler e geçiş yapılır. Bireye göre planlanmış ve yapılandırılmış uygun tedavi yöntemleri sayesinde bu konuda deneyimli merkezlerde tedavisi mümkün bulunan ve bu problemi bazı çiftlerin senelerce problem yapmaları durumunun artık bir tarafı bırakılması ve bir an önce tedavi ve teşhis uygulamalarını geçiş yapılması açısından bir uzman hekime başvurması gerekir.